6o Δημοτικό Σχολείο Λάρισας

Η Λάρισα Το Σχολείο Διεύθυνση Δάσκαλοι Τάξεις Δραστηριότητες Νέα Σύλλογος γονέων

ΕΚΔΡΟΜΕΣ

Εκδρομές

Γιορτές
  Εργασίες
 Περιβάλλον
Αθλητισμός

ΚΠΕ κισσαβου - μαυροβουνιου

40003 Αγιά Λάρισας

τηλ: 2494022835

fax: 2494022836

mail@kpe-mavrov.lar.sch.gr

ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΚΠΕ

Αργυρώ Γκαραγκουνούλη

Κατερίνα Σταγιάννη

Παναγιώτα Ντιβέρη

Ευθυμία Κουφού

Ηλίας Λούκας

Χριστίνα Τλούπα

ΚΠΕ ΚΙΣΣΑΒΟΥ-ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟΥ

Το ΚΠΕ Κισσάβου - Μαυροβουνίου βρίσκεται στην Αγιά Λάρισας, έδρα του ομώνυμου Δήμου.  Είναι κτισμένη αμφιθεατρικά στους πρόποδες του Κισσάβου. Οι πλαγιές του Κισσάβου και του Μαυροβουνίου έχουν μια αφάνταστη ποικιλία χλωρίδας και πανίδας γι' αυτό και θεωρούνται προστατευόμενες περιοχές.  Τα δυο βουνά διαθέτουν ένα πλήρες δίκτυο λιθόκτιστων μονοπατιών που διευκολύνουν την επικοινωνία ανάμεσα στους τόπους. Εναρμονισμένα απολύτως με το περιβάλλον λειτουργούν σαν προέκταση της φύσης. Παλιά πέτρινα γεφύρια συνδέουν τα λιθόστρωτα μονοπάτια και τa κοσμούν περίτεχνες κρίνες, αφού την περιοχή διαρρέουν άφθονα νερά. Το τοπίο συμπληρώνουν παλιά αρχοντικά, εκκλησιές, μοναστήρια και ξωκλήσια με υπέροχες εικόνες και τοιχογραφίες.