6o Δημοτικό Σχολείο Λάρισας

Η Λάρισα Το Σχολείο Διεύθυνση Δάσκαλοι Τάξεις Δραστηριότητες Νέα Σύλλογος γονέων

ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ

Εκδρομές

Γιορτές
  Εργασίες
 Περιβάλλον
Αθλητισμός

ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΣΤ΄ ΤΑΞΗ
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ: « Καταναλωτισμός και Περιβάλλον »
Δάσκαλοι: Τριανταφύλλου Ηλίας & Αρσενίου Βασιλική

Αγοράζω καταναλώνω  Οικολογικά

Ø      Αποφεύγετε τις συσκευασίες μιας χρήσης.

Ø      Χρησιμοποιήστε στα ψώνια σας μία πάνινη τσάντα αντί για πλαστική.

Ø      Αποφύγετε όλα τα προϊόντα αμιάντου.

Ø      Χρησιμοποιήστε επαναφορτιζόμενες μπαταρίες.

Ø      Προτιμάτε να αγοράζετε αναψυκτικά σε επιστρεφόμενα γυάλινα μπουκάλια.

Ø      Αν χρειάζεστε είδη ξυλείας απαιτήστε πιστοποιητικά που να βεβαιώνουν ότι δεν προέρχονται από αρχέγονα δάση.

Ø      Μειώστε τα απορρίμματα προτού ακόμη αγοράσετε τα προϊόντα, προτιμώντας αυτά με μικρή και φιλική προς το περιβάλλον συσκευασία.

Ø      Αναζητήστε το λογότυπο της ανακύκλωσης στα προϊόντα που αγοράζετε.

Ø      Προτιμήστε τα καταστήματα που προωθούν συγκεκριμένα προγράμματα ανακύκλωσης.

Ø      Μην αγοράζετε προϊόντα που προέρχονται από ζώα ή φυτά που κινδυνεύουν με εξαφάνιση (www.cites.org).

Ø      Χρησιμοποιήστε επαναχρησιμοποιούμενα δοχεία για την αποθήκευση τροφών στο ψυγείο σας αντί να τις καλύπτετε με αλουμινόχαρτο.

Ø      Ανακυκλώστε τις εφημερίδες και τα περιοδικά.

Ø      Εάν αποφασίσετε να φάτε σε εστιατόρια γρήγορου φαγητού (fast food), ζητάτε πάντα επαναχρησιμοποιούμενα πιάτα και ποτήρια. Ούτως ή άλλως πάντως, ξανασκεφτείτε το αν βρίσκεστε στον κατάλληλο χώρο.

Ø      Μειώστε, όσο αυτό είναι δυνατό, την κατανάλωση χαρτιού και υλικών συσκευασίας.

Ø      Μειώστε, επαναχρησιμοποιήστε, ανακυκλώστε.

ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ

1. Αντικαταστήστε τους κοινούς λαμπτήρες πυρακτώσεως µε νέους λαμπτήρες χαμηλής κατανάλωσης.

2. Μη ξεχνάτε να σβήνετε όσα φώτα δεν σας χρειάζονται.

3. Προτιμήστε ανεμιστήρες οροφής αντί των ενεργοβόρων κλιματιστικών.

4. Αντί για κλιματιστικές συσκευές, αξιοποιήστε τις δυνατότητες φυσικού δροσισμού, όταν χτίζετε καινούριο σπίτι.

5. Μην αφήνετε άσκοπα τις εστίες της ηλεκτρικής κουζίνας ανοιχτές.

6. Τοποθετείστε ηλιακό θερμοσίφωνα.

7. Προτιμήστε ηλεκτρικές συσκευές που δεν είναι ενεργοβόρες. ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΚΛΑΣΗ Α’.

8. Μην αφήνετε την τηλεόραση, το στερεοφωνικό ή άλλες ηλεκτρικές συσκευές σε κατάσταση αναμονής (stand-by). Θα εκπλαγείτε εάν μάθετε πόση ενέργεια καταναλώνουν σε αυτή την κατάσταση.