6o Δημοτικό Σχολείο Λάρισας

Η Λάρισα Το Σχολείο Διεύθυνση Δάσκαλοι Τάξεις Δραστηριότητες Νέα Σύλλογος γονέων

ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ

Αξιοθέατα
  Χάρτης
 Δήμος Λάρισας
 Νομαρχία Λάρισας

Η Λάρισα είναι πανάρχαια πόλη και κατοικείται σχεδόν 4.000 χρόνια. Κατά τη μυθολογία κτίστηκε από τους Πελασγούς και έλαβε το όνομά της από την Λάρισα, μητέρα ή θυγατέρα του Πελασγού. Οι αρχαιολογικές έρευνες μαρτυρούν ότι η περιοχή της Λάρισας εκατοικείτο κατά την Παλαιολιθική περίοδο. Την εξουσία της πόλης μέχρι το τέλος της κυριαρχίας των Μακεδόνων κατείχαν οι Θεσσαλοί Αλευάδες. Κατά τους χρόνους των Περσικών πολέμων οι κάτοικοί της εμήδισαν και πολέμησαν εναντίον των άλλων Ελλήνων στο πλευρό των ξένων επιδρομέων. Κατά τη διάρκεια του Πελοποννησιακού πολέμου μάχονταν στο πλευρό των Αθηναίων.
   Την πόλη κατέλαβαν οι Μακεδόνες υπό τον Φίλιππο Β΄ (344-196 π.Χ.) και στη συνέχεια οι Ρωμαίοι (197 π.Χ.). Μετά την άλωση της Κωνσταντινούπολης περιήλθε στην εξουσία των Τούρκων μέχρι το 1881, οπότε ελευθερώθηκε από τον ελληνικό στρατό. Το 1941 η πόλη υπέστη μεγάλες καταστροφές από τους βομβαρδισμούς των ιταλικών αεροπλάνων.

Στη Λάρισα έζησε και πέθανε, περίπου στην ηλικία των ενενήντα χρόνων, ο Πατέρας της Ιατρικής, ο Ιπποκράτης, ο οποίος τάφηκε κάπου μεταξύ Γυρτώνης, Τυρνάβου και Λαρίσης.
   Σήμερα είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές πόλεις (η 5η κατά σειρά σε πληθυσμό, μετά την Αθήνα, τη Θεσσαλονίκη, την Πάτρα και το Ηράκλειο), πρωτεύουσα του νομού Λάρισας. Ο μόνιμος πληθυσμός της κατά την απογραφή του 2001 έφτασε τους 131.095 κατοίκους.

Τα τελευταία χρόνια η Λάρισα μετετράπη σε μία από τις ωραιότερες και σύγχρονες πόλεις της Ελλάδος. Έχει μεγάλες πλατείες, καλή ρυμοτομία, σύγχρονη όψη, πάρκα, νοσοκομεία (το Γενικό Νοσοκομείο της πόλης, το Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο και το Στρατιωτικό Νοσοκομείο) και πολλές δημόσιες υπηρεσίες. Είναι η έδρα της Περιφέρειας Θεσσαλίας, η έδρα της Τακτικής Αεροπορίας, της 1ης Στρατιάς, του Στρατηγείου του ΝΑΤΟ, η έδρα του Θεσσαλικού Θεάτρου, η έδρα της Ιατρικής Σχολής και της Σχολής Βιοχημείας - Βιοτεχνολογίας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, καθώς και έδρα ενός εκ των μεγαλυτέρων Τ.Ε.Ι. της χώρας. Σήμερα είναι η πρώτη πόλη στην Ελλάδα σε ποσοστό πρασίνου. Η Λάρισα αποτελεί το οικονομικό, πολιτικό, βιομηχανικό, εμπορικό, στρατιωτικό και αγροτικό κέντρο όλης της Κεντροδυτικής Ελλάδος.

Αξιοθέατα